رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

امام خامنه ای: کلمه پیشرفت را ما با دقت انتخاب کردیم؛تعمدا نخواستیم کلمه توسعه را به کار ببریم. علت این است که کلمه توسعه، یک بار ارزشی دارد.1389/9/10
_____
ماده اول برنامه پنجم توسعه: دولت موظف است با همکاری سایر قوا « الگوی توسعه اسلامی ـ ایرانی» که مستلزم رشد و بالندگی انسانها بر مدار حق و عدالت و دستیابی به جامعه‌ای متکی بر ارزشهای اسلامی و انقلابی و تحقق شاخص‌های عدالت اجتماعی و اقتصادی باشد را تا پایان سال سوم برنامه تدوین و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. این الگو پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی مبنای تهیه برنامه ششم و برنامه‌های بعدی قرار می‌گیرد.

____
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه نظر مقام معظم رهبری در مورد توسعه فراتر است، تصریح کرد: ایشان توسعه را فراتر از این موضوع دانسته و تحولی که در چارچوب ارزش‌های اسلامی و ایرانی باشد مدنظر دارد. وی تأکید کرد: آنچه تهیه شده در این لایحه یک الگوی مطلوب توسعه است که جمعی از کارشناسان در مجمع تشخیص مصلحت و مرکز تحقیقات استراتژیک بنابه درخواست دبیرخانه مجمع انجام داده که البته بعدها اسم آن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تغییر محتوا داد. - خبرگزاری فارس

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا، محمدباقر نوبخت در نشست بررسی لایحه الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت با بیان اینکه طبق ماده یک قانون برنامه پنجم تصریح شده تا پایان سال سوم این لایحه از سوی دولت به مجلس ارسال شود.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه نظر رهبر معظم انقلاب درباره توسعه فراتر است، تصریح کرد: ایشان توسعه را فراتر از این موضوع دانسته اند و تحولی که در چارچوب ارزش های اسلامی و ایرانی باشد را مدنظر دارند.

وی تأکید کرد: آنچه تهیه شده در این لایحه یک الگوی مطلوب توسعه است که جمعی از کارشناسان در مجمع تشخیص مصلحت و مرکز تحقیقات استراتژیک بنابه درخواست دبیرخانه مجمع انجام داده که البته بعدها اسم آن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تغییر محتوا داد.

به گفته نوبخت آنچه مبنای کنونی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است یکی از بخش های مهم و پایه لایحه کنونی همان لایحه ای انجام شده توسط مجمع و مرکز استراتژیک تشخیص مصلحت نظام و مرکز تحقیقات استراتژیک است.

وی افزود: کلمه توسعه در لایحه برپایه همان مفاهیم پیشرفت مدنظر است و هرچند نقص دارد از نظر کارشناسان استفاده خواهد شد.

نوبخت با طرح این سؤال که در این لایحه روی توسعه تمرکز شده و کدام توسعه مدنظر است، افزود: مگر در سند چشم انداز تصریح نشده که جایگاه علم و فناوری ایران در منطقه اول باشد و اینکه توسعه ای که تعریف شده چه نوع استراتژی داشته باشد چون در توسعه اقتصاد مطرح است و اینکه از کدامیک از مکاتب اقتصادی می توانیم استفاده کنیم و نظر اسلام و نیز مباحث بومی کدامیک از این مکاتب به ما نزدیک تر است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: همچنین برای این لایحه مدل رشدی ارائه شده که تاکنون مدل های رشد متفاوتی در دنیا وجود داشته است و در عین حال باید نقش و جایگاه دولت در این مدل رشد تعیین شود که کجاست.

نوبخت با اشاره به اینکه روش مناسب تحقیق در این لایحه کاربردی توسعه ای است، اظهار داشت : نتایج در 8 سرفصل و نیز 845 صفحه ارائه شده که براساس اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی، چشم انداز توسعه کشور و سیاست های کلی مقام معظم رهبری است، البته دیدگاه های علما و دانشمندان و نظرات حوزه که بسیار ارزشمند است نیز وجود دارد اما به عنوان اسناد بالادستی نیستند.

به گفته وی آنچه جمع بندی در این لایحه بوده توسعه مطلوب و توسعه دانش بنیان و همه جانبه متوازن علم و فناوری در ابعاد اجتماعی، سیاسی، دفاعی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی است. همچنین این لایحه دربردارنده مفاهیمی که مبتنی بر اصول و ارزش های اخلاقی و با محوریت دین مبین اسلامی است لذا می توان آن را توسعه اسلامی، دین محور دانست.

معاون رئیس جمهوری در خصوص الگو گفت: این الگو از سه استراتژی در 4 بسته اجرایی مشتمل بر 15 برنامه اجرایی، 17 نتیجه مقطعی و 7هدف بخشی، 5 برآیند نتایج مقطعی و 6 بعد از ابعاد توسعه به عنوان هدف تشکیل شده که در تعامل با یکدیگر آرمان نظام را متقن می کند.

نوبخت تأکید کرد: اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید از اول تهیه این لایحه را برنامه ریزی کنیم و برنامه ششم بر مبنای این الگو خواهد بود و اگر نیاز باشد می توان برنامه هفتم را نیز برپایه آن طراحی کرد.
۹۳/۰۶/۱۵

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی