رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

امام خامنه ای: کلمه پیشرفت را ما با دقت انتخاب کردیم؛تعمدا نخواستیم کلمه توسعه را به کار ببریم. علت این است که کلمه توسعه، یک بار ارزشی دارد.1389/9/10
_____
ماده اول برنامه پنجم توسعه: دولت موظف است با همکاری سایر قوا « الگوی توسعه اسلامی ـ ایرانی» که مستلزم رشد و بالندگی انسانها بر مدار حق و عدالت و دستیابی به جامعه‌ای متکی بر ارزشهای اسلامی و انقلابی و تحقق شاخص‌های عدالت اجتماعی و اقتصادی باشد را تا پایان سال سوم برنامه تدوین و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. این الگو پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی مبنای تهیه برنامه ششم و برنامه‌های بعدی قرار می‌گیرد.

____
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه نظر مقام معظم رهبری در مورد توسعه فراتر است، تصریح کرد: ایشان توسعه را فراتر از این موضوع دانسته و تحولی که در چارچوب ارزش‌های اسلامی و ایرانی باشد مدنظر دارد. وی تأکید کرد: آنچه تهیه شده در این لایحه یک الگوی مطلوب توسعه است که جمعی از کارشناسان در مجمع تشخیص مصلحت و مرکز تحقیقات استراتژیک بنابه درخواست دبیرخانه مجمع انجام داده که البته بعدها اسم آن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تغییر محتوا داد. - خبرگزاری فارس

به گزارش خبرگزاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد: رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از تعریف سه ماموریت جدید پس از احیای این سازمان خبرداد و گفت: تحول بنیادی در راهبری توسعه، فراهم آوری زیرساخت های توسعه متوازن، پایدار و توجه به فرآیندهای توسعه سه ماموریت جدید سازمان مدیریت است.

به گزارش خبرگزاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد: رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از تعریف سه ماموریت جدید پس از احیای این سازمان خبرداد و گفت: تحول بنیادی در راهبری توسعه، فراهم آوری زیرساخت های توسعه متوازن، پایدار و توجه به فرآیندهای توسعه سه ماموریت جدید سازمان مدیریت است.

به گزارش مرکزروابط‌عمومی، اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دکترمحمدباقر نوبخت روز سه شنبه در دومین همایش ملی استانداردهای حسابداری بخش عمومی که در مرکز همایش های رازی برگزار شد، افزود: این ماموریت ها خطیر و شاید به نوعی دشوار در راهبری و تحول بنیادی برای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است.

وی ادامه داد: نخستین حرکتی که برای توسعه باید توسط سازمان مدیریت انجام می شود تهیه برنامه ششم توسعه است بر همین اساس باید ساز و کارهای گذشته و مرسوم دستخوش تحولاتی قرار گیرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه مهمترین مسئله برای مدیران مالی تحلیل مالی است گفت: موضوع بهره وری مالی در گذشته از اهمیت چندانی برخودار نبوده در حالی که در شرایط جدید این امر بسیار برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه نیازمند تحول و بازنگری در زیرساخت‌های توسعه‌ای هستیم، گفت: با توجه به اینکه ما برنامه ششم و هفتم توسعه را پیش رو داریم، بنابراین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید این موضوع را مد نظر قرار دهد. 
نوبخت با اشاره به احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی عنوان کرد: ما به دنبال برخورداری از نتایج این همایش هستیم، در ماه‌های اخیر بعد از ایجاد سازمان مدیریت تلاش شده تا تحولی بنیادین در زیرساخت‌های توسعه و فراهم‌کردن توسعه پایدار و رصد فرآیند های توسعه دنبال شود. 
وی با اشاره به اهمیت استاندارها و شاخص ها برای توسعه کشور گفت: سازمان مدیریت از تدوین استانداردهای حسابداری جدید استقبال و آمادگی خود را برای بهره گیری از آن علام می کند.
دکتر نوبخت با بیان اینکه برنامه ششم یکی از قطعات سند چشم انداز بیست ساله کشور است، تصریح کرد: استانداردهایی که در این همایش تدوین می شود سازمان مدیریت و برنامه ریزی از آن استفاده مناسب خواهد کرد.

حذف یارانه ایرانیان خارج از کشور 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره مصوبه کمیسیون تلفیق برای حذف خانوارهای با درآمد بیش از دو میلیون تومان گفت: کمیسیون تلفیق در مجلس متنی را تصویب کرده، اما وقتی این تبدیل به قانون می‌شود که در صحن علنی مجلس تصویب شود. اما باید تاکید کنم که حذف خانوار‌های پردرآمد از مدت‌ها قبل در راستای تبصره ۲۱ قانون بودجه شروع شده اما فراتر از این بحث موضوع چگونگی استفاده از منابع هدفمندی یارانه‌ها است که امسال در بهداشت سرمایه‌گذاری شده که از محل ملی درآمد یارانه‌ها بوده است. 

معاون رییس جمهور همچنین گفت: در حال حاضر قانون هدفمندی یارانه معطوف به دادن یارانه در بین مردم نیست، اما به دنبال حرکت در راستای اجرای خود قانون هستیم که باید حداکثر ۵۰ درصد از منابع هدفمندی یارانه‌ها بین خانوار‌ها تقسیم شود و بخشی از آن در تولید، بهداشت و درمان هزینه شود. برهمین اساس سال آینده دولت دو ماموریت جدید را دنبال می‌کند. ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای تسهیلات ارزان‌ قیمت با سود حداکثر ۱۰ درصد ارائه می‌شود که برای متقاضیان در شهرهای بزرگ ۵۰ میلیون تومان به هر خانوار وام داده می‌شود که فاصله بین سود ۱۰ درصدی و سود ۲۱ درصد بانک‌ها را دولت تامین می‌کند. همچنین ۱۰۰ میلیارد تومان هم در بخش اشتغال هزینه می‌شود به ویژه اشتغال نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده. 

وی تاکید کرد: اگر این اقدام درست انجام شود این حذف‌ها با استرس در جامعه همراه نخواهد بود، زیرا اگر استرسی ایجاد شود بیش از همه برای اقشار کم‌درآمد خواهد بود. 

وی همچنین درباره‌ بودجه‌ریزی برمبنای عملکرد هم گفت: نظام جدید بودجه‌ریزی از سال گذشته در کشور آغاز شده و ما نیاز داریم که در یک دوره‌ای بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد را دنبال کنیم.در حال حاضر هم لایحه بودجه‌ در مجلس بر مبنای بودجه‌ریزی بر اساس عملکرد تهیه شده است، اما این طرح کامل نیست و باید در آینده توسعه پیدا کند. 
نوبخت اظهار کرد: استفاده از قیمت تمام شده در این موضوع اهمیت دارد و این همایش استاندارد‌های بخش عمومی و دولتی را مورد توجه قرار داده است و ره‌آوردهای آن برای سازمان مدیریت نقش مهمی دارد. 

وی اضافه کرد: با توجه به این‌که این نوع بودجه‌ریزی معطوف به نتایج است و بر فرآیند بودجه‌ریزی متمرکز نمی‌شود برایش مهم است که دستگاهی بتواند ماموریت خود را عملی کند، انضباط دریافت بودجه در این نوع بودجه‌ریزی اهمیت دارد، اما مهم‌تر از آن عملکرد و نتایج است که یک سازمان بتواند با بودجه‌ای که به آن تعلق می‌گیرد به اهداف خود دست پیدا کند. 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همچنین با اشاره به بهره‌وری پایین در دستگاه‌های اجرایی گفت: بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی نرخ ناپذیرفتنی دارد و نشان می‌دهد که ما برای تخصیص بهینه بودجه برنامه‌ریزی کنیم.
۹۳/۱۱/۲۹

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی