رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

امام خامنه ای: کلمه پیشرفت را ما با دقت انتخاب کردیم؛تعمدا نخواستیم کلمه توسعه را به کار ببریم. علت این است که کلمه توسعه، یک بار ارزشی دارد.1389/9/10
_____
ماده اول برنامه پنجم توسعه: دولت موظف است با همکاری سایر قوا « الگوی توسعه اسلامی ـ ایرانی» که مستلزم رشد و بالندگی انسانها بر مدار حق و عدالت و دستیابی به جامعه‌ای متکی بر ارزشهای اسلامی و انقلابی و تحقق شاخص‌های عدالت اجتماعی و اقتصادی باشد را تا پایان سال سوم برنامه تدوین و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. این الگو پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی مبنای تهیه برنامه ششم و برنامه‌های بعدی قرار می‌گیرد.

____
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه نظر مقام معظم رهبری در مورد توسعه فراتر است، تصریح کرد: ایشان توسعه را فراتر از این موضوع دانسته و تحولی که در چارچوب ارزش‌های اسلامی و ایرانی باشد مدنظر دارد. وی تأکید کرد: آنچه تهیه شده در این لایحه یک الگوی مطلوب توسعه است که جمعی از کارشناسان در مجمع تشخیص مصلحت و مرکز تحقیقات استراتژیک بنابه درخواست دبیرخانه مجمع انجام داده که البته بعدها اسم آن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تغییر محتوا داد. - خبرگزاری فارس

به گزارش پورتال اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور: مراسم بزرگداشت روز اسناد ملی و میراث فرهنگی با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و با شرکت پیشکسوتان و صاحب‌نظران و کارشناسان اسناد ملی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش پورتال اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور: مراسم بزرگداشت روز اسناد ملی و میراث فرهنگی با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و با شرکت پیشکسوتان و صاحب‌نظران و کارشناسان اسناد ملی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری در این مراسم اظهار داشت: زیربنای توسعه، توسعه فرهنگی است و این به مفهوم نفی اقتصاد نیست، بلکه به معنای اهمیت فرهنگ، اسناد ملی و میراث مکتوب فرهنگی است.

وی افزود: بر اساس دستور رییس‌جمهوری محترم تحول بنیادین در بعد راهبری توسعه به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور واگذار شده است و ما به عنوان متولی این امر به ارتباط وثیق بین فرهنگ و اسناد ملی واقف هستیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در ادامه گفت: اینجانب اعلام آمادگی می‌کنم که در صورتی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیازهای اعتباری خود را به انضمام برنامه‌ها به این سازمان اعلام کند، با توجه به تأکیدی که رییس‌جمهوری‌محترم و اعضای هیأت وزیران به اهمیت فرهنگ دارند،انشاءا... در سال آینده بتوانیم نیازهای بودجه‌ای این سازمان را تأمین کنیم.

نوبخت در ادامه اظهارات خود به همزمانی دو رخداد اشاره کرد و گفت: امروز روز گرامیداشت اسناد ملی و میراث مکتوب در ایران است و رخداد دیگری در اروپا دیروز اتفاق افتاد و آن گرامیداشت پایان جنگ جهانی دوم بود که با حضور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در خیابان شانزه‌لیزه پاریس در فرانسه برگزار شد.

 

 وی افزود: بیش از ۱۸۰ میلیون نفر در این جنگ کشته، زخمی و مفقود شدند و در شرایطی که امروزه دوره پست مدرنیزم را در اروپا شاهد هستیم،در اقدامی وحشیانه حدود ۱۸۰ میلیون انسان را پاره پاره کردند و به قتل رساندند.

 نوبخت صریح کرد: آن چهره دیروز اروپا است و امروز کهنه سربازان آن جنگ که زنده و حاضر هستند، چهره جذابی از خود به نمایش می‌گذارند و این در شرایطی است که آقای هانتینگتون در واکنش به ایده پایان تاریخ فوکویاما، ایده برخورد تمدن‌ها را مطرح کرده است.وی در ادامه گفت: بی‌تردید اسلام در رأس تمدن‌ها است و در برخورد تمدن‌ها عنصر اصلی جذابیت آن تمدن است، تمدن را با زور سر نیزه نمی‌توان القا کرد، اما برای مبارزه با یک تمدن، ابتدا با نمادهای آن مقابله می‌شود.

نوبخت با اشاره به غنای تمدن و فرهنگ ایرانی اظهار داشت: شاید یکی از ویژگی‌های شاخص تمدن ایرانی این بود که هر هجومی که بر این فرهنگ شد، نتوانست غالب باشد و غنای آن محفوظ ماند.

گزارش مذکور حاکی است در ادامه این مراسم از خدمات سیروس پرهام بنیان‌گذار سازمان اسناد ملی ایران، مهدی حجت رییس شورای اسناد ملی و رضایی شریف آبادی پیشکسوت اسناد ملی تجلیل به عمل آید.

بر پایه همین گزارش در حاشیه مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب، نمایشگاه منتخبی از اسناد آرشیو ملی ایران توسط محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گشایش یافت.

شایان ذکر است که نوزدهم اردیبهشت ماه روز بزرگداشت شیخ کلینی با عنوان روز اسناد ملی و میراث مکتوب در تقویم مناسبت‌های فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

۹۴/۰۲/۲۲

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی