رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

پایش اخبار مرتبط با لایحه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

رقیب

امام خامنه ای: کلمه پیشرفت را ما با دقت انتخاب کردیم؛تعمدا نخواستیم کلمه توسعه را به کار ببریم. علت این است که کلمه توسعه، یک بار ارزشی دارد.1389/9/10
_____
ماده اول برنامه پنجم توسعه: دولت موظف است با همکاری سایر قوا « الگوی توسعه اسلامی ـ ایرانی» که مستلزم رشد و بالندگی انسانها بر مدار حق و عدالت و دستیابی به جامعه‌ای متکی بر ارزشهای اسلامی و انقلابی و تحقق شاخص‌های عدالت اجتماعی و اقتصادی باشد را تا پایان سال سوم برنامه تدوین و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. این الگو پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی مبنای تهیه برنامه ششم و برنامه‌های بعدی قرار می‌گیرد.

____
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه نظر مقام معظم رهبری در مورد توسعه فراتر است، تصریح کرد: ایشان توسعه را فراتر از این موضوع دانسته و تحولی که در چارچوب ارزش‌های اسلامی و ایرانی باشد مدنظر دارد. وی تأکید کرد: آنچه تهیه شده در این لایحه یک الگوی مطلوب توسعه است که جمعی از کارشناسان در مجمع تشخیص مصلحت و مرکز تحقیقات استراتژیک بنابه درخواست دبیرخانه مجمع انجام داده که البته بعدها اسم آن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تغییر محتوا داد. - خبرگزاری فارس

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از تدوین مدل تهیه برنامه ششم توسعه خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دکتر محمد باقر نوبخت امروز در نشستی خبری به تشریح برنامه ششم توسعه کشور پرداخت و گفت: این برنامه یک دستورالعمل و نقشه راه از وضع موجود به وضع مطلوب برای دوره زمانی ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از تدوین مدل تهیه برنامه ششم توسعه خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دکتر محمد باقر نوبخت امروز در نشستی خبری به تشریح برنامه ششم توسعه کشور پرداخت و گفت: این برنامه یک دستورالعمل و نقشه راه از وضع موجود به وضع مطلوب برای دوره زمانی ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ است.

وی افزود: در یک محیط ایستا برنامه‌ریزی نمی‌کنیم زیرا جهان در حال پیشرفت است، اهدافی را که برای ۱۳۹۹ تعیین کرده‌ایم با آینده نگری تهیه و تنظیم شده است.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه به عنوان اولین بند از سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری یعنی رشد ۸ درصد مشخص شده است، البته باید متناسب با این رشد منبع تعیین شود، بنابراین برای کشوری که رشد منفی را تجربه کرد و در سال ۹۳ رشد ۳ درصد داشتیم دست‌یابی به رشد متوسط سالانه ۸ درصد نیازمند عوامل متعدد از جمله منابع کافی دارد.

رشد اقتصادی ۸ درصدی ۱۰۶۳ میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد


وی گفت: بالغ ۱۰۶۳ هزار میلیارد تومان به منابع مالی برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد نیازمند هستیم، تامین این رقم با توجه به محدود بودن بودجه، در خوش‌بینانه ترین شرایط در حد ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به منابع داخلی نیاز داریم.
نوبخت تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف تعیین شده نیازمند عقل جمعی ایرانیان داخل و خارج از کشور هستیم، همه افراد باید در این حرکت ملی کمک کنند، ضمن اینکه با رفع تحریم فرآیند جدیدی در کشور ایجاد می شود.

به گفته وی، برهمین اساس از همه دستگاه‌های اجرایی درخواست کردیم احکام پیشین مربوط به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری را ارایه دهند تا در قالب لایحه مستقل به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود و قبل از اینکه برنامه به‌صورت کامل تهیه و تنظیم شود، احکام به تصویب رسیده باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضمن اشاره به اینکه وضع موجود در سال ۹۵ براساس پیشینه‌ای تعریف می‌شود که در برنامه‌های قبلی و شرایط قبلی وجود داشت، تصریح کرد: وضع مطلوب در سال ۹۹ متاثر از هدف نهایی است که برای سال ۱۴۰۴ داریم. در سال ۱۴۰۴ اهدافی تعیین شده که همان اهداف راهبردی سند چشم انداز به ما می‌گوید در سال ۹۹ کجا باید بایستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ادامه این را هم گفت که با رفع تحریم‌ها فرایند جدیدی در کشور آغاز می شود و این برنامه باید ظرفیت مناسب برای بهره مندی از آن شرایط را هم در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: اولین برنامه بعد از انقلاب برای سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ حدود یک ماده، ۵۲ تبصره و ۱۳۴ حکم، برنامه دوم نیز یک ماده، ۱۰۱ تبصره و ۲۷۸ حکم، برنامه سوم نیز ۱۹۹ ماده، ۵۷ تبصره و ۵۴۰ حکم، برنامه چهارم حدود ۳۴ تبصره، ۷۷۴ حکم و در برنامه پنجم توسعه نیز ۲۳۵ ماده، ۱۹۲ تبصره و ۱۱۱۴ حکم برای برنامه در نظر گرفته شده بود بنابراین با این حجم از کار، توانایی اجرا و نظارت و عملکرد زیاد مناسب نخواهد بود.

۹۴/۰۴/۱۸

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی